Ortodoncja
Ortodoncja to nie tylko prostowanie zębów, żeby były równe w uśmiechu, ale przede wszystkim leczenie wad zgryzu i wad szczękowo-twarzowych.
Kiedy udać się na wizytę do ortodonty? – to częste pytanie pacjentów lub ich rodziców. Najczęściej informuje o tym lekarz stomatolog podczas wizyty kontrolnej. Natomiast należy zwrócić uwagę na objawy, które wskazują na ryzyko wad zgryzu. Należą do nich: brak miejsca na wyrastające zęby stałe, często otwarta buzia, ssanie kciuka lub obgryzanie twardych przedmiotów, oddychanie przez usta, zgrzytanie zębami lub wady wymowy.
Na podstawie wywiadu z pacjentem, zdjęć i modeli lekarz przygotowuje i proponuje plan leczenia dostosowany do jego potrzeb oraz wieku (aparat ruchomy lub stały).
Aparaty ruchome służą do leczenia pacjentów w wieku rozwojowym poprzez korygowanie wad zgryzu. Jest możliwość wybrania aparatu kolorowego, z brokatem lub obrazkiem. W trakcie lub po zakończeniu wieku rozwojowego stosuje się aparaty stałe, które leczą wady zgryzu i zmieniają ułożenie zębów względem siebie.
Podczas leczenia ortodontycznego bardzo ważna jest współpraca lekarza z pacjentem i systematyczność wizyt kontrolnych – od tego zależy efekt leczenia.
Jeśli Twoje zęby są nieprawidłowo ustawione, stłoczone, starte lub masz problem z prawidłową wymową zapisz się na konsultację ortodontyczną.