Endodoncja
Endodoncja to dział stomatologii zajmujący się leczeniem chorób miazgi, których najczęstszą przyczyną są bakterie.
Pierwszym etapem na drodze do rozwoju zapalenia miazgi jest ubytek próchnicowy. Ząb zwykle wówczas jeszcze nie boli. Na tym etapie warto zgłosić się na leczenie zachowawcze, czyli założenie wypełnienia. W tej sytuacji leczenie kanałowe często nie jest jeszcze konieczne.
Dopiero gdy w wyniku powiększania się ubytku bakterie dostaną się do miazgi zęba dochodzi do stanu zapalnego miazgi. Ząb wówczas często daje dolegliwości bólowe (zwiększona reakcja na bodźce termiczne), konieczne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego
Bakterie obecne w głębokich ubytkach próchnicowych są najczęstszą przyczyną chorób miazgi, choć nie jedyną. Wśród innych powodów należy wymienić nieszczelne wypełnienia i uzupełnienia protetyczne (korony i mosty), zapalenie przyzębia czy urazy zębów.
Leczenie kanałowe rozpoczyna się od usunięcia próchnicy i wszystkich starych wypełnień, by ocenić stopień zniszczenia zęba i jego przydatność do dalszego leczenia. Potem lekarz musi przygotować ząb i odbudować go do leczenia kanałowego.
Leczenie kanałowe polega na usunięciu bakterii z kanałów korzeni zęba przez zastosowanie specjalnych narzędzi, a potem wypełnienie ich materiałem.
Do leczenia stosujemy koferdam. Jest to lateksowa osłona dla zęba, która skutecznie izoluje go od dostępu bakterii ze śliny. Koferdam wpływa na bezpieczeństwo pracy i komfort pacjenta i lekarza. W naszej klinice do leczenia kanałowego wykorzystujemy najnowocześniejszy sprzęt: ultradźwięki, narzędzia rotacyjne oraz system do wypełniania kanałów ciepłą gutaperką.
Podczas pracy używamy mikroskopu, dzięki czemu możliwe jest odnajdywanie wąskich kanałów, usuwanie starych cementów, złamanych narzędzi oraz szczelne wypełnienie systemu kanałowego. Podnosi to znacznie skuteczność leczenia oraz umożliwia zachowanie w jamie ustnej zębów, które jeszcze do niedawna trzeba było usuwać.